8+1 tipů pro lepší prompting, se kterými ovládnete AI

Vzpomínáte na počátky vyhledávačů? Bylo umění zadat ta správná slova (a operátory mezi nimi) tak, byste našli, co jste potřebovali. S generativní AI je to podobné.

V blízké budoucnosti bude na pracovním trhu obrovský rozdíl mezi těmi, kteří ovládají, nebo neovládají nástroje s umělou inteligencí. Generativní modely umělé inteligence dnes dokáží na váš příkaz vytvořit cokoli od poezie a prózy až po obrázky nebo kus počítačového kódu. Abyste však z těchto nástrojů umělé inteligence dostali co nejefektivněji požadovaný výstup, musíte vytvořit správný vstup – tedy prompt.

Prompty jsou tím, co řídí kvalitu výstupu modelu AI. Důležitá může být struktura, způsob a obsah zadání, ale i jeho tón a styl. Dobré podněty jsou tím, co pomůže AI být opravdu užitečnou při vaší práci.

„Psaní dobrých podnětů je klíčem k uvolnění síly a potenciálu generativní umělé inteligence,“ říká Jennifer Marsman, principal engineer v Office of the Chief Technology Officer Microsoftu.

Tak jako s vyhledávači na internetu si postupem času budeme lépe rozumět my jako uživatelé i s modely strojového učení.

Vytvoření správného promptu je zásadní, ale může to být jako na houpačce. Občas vám rozumí skvěle, občas se přes veškerou snahu nemohou trefit. Vývojáři Microsoftu mohou čerpat ze zkušeností, úspěchů i neúspěchů milionů uživatelů jejich AI systémů po celém světě. Zde jsou nejlepších tipy a triky od Jennifer pro psaní účinných promptů.

1.     Buďte konkrétní

Měli jste v hlavě úžasný obrázek, ale když jste řekli nástroji Bing Image Creator, aby ho vytvořil, výsledek vůbec neodpovídal vašim představám. Co se stalo?

Podle Jennifer je při psaní promptů nezbytné uvést co nejvíce podrobností, zejména pokud jde o obrázky. Jedním z klíčových prvků, které ráda aplikuje, je styl. Řekněte modelu, aby obrázek vytvořil například jako skicu tužkou, olejomalbu nebo karikaturu. Úhel pohledu a osvětlení jsou také atributy, které je třeba zvážit. Na baseballový stadion se díváte z tribuny, z hřiště, nebo shora z ptačí perspektivy?

V příkladu „podmořský palác“ Jennifer do své výzvy přidala slovní spojení „vysoce kvalitní digitální umění“. Bez něj by podle ní obrázek neměl stejnou úroveň detailů.

Obrázek společnosti Microsoft

Při psaní promptů k vytvoření obrázků zahrňte detaily, jako je styl, úhel pohledu a osvětlení. 

Nebojte se také iterovat. Přehozením pořadí slov ve výzvě se do popředí dostanou jiné prvky. Kdybychom například chtěli do popředí přidat mořské panny, mohli bychom jako první uvést „mořské panny“.

2.     Použijte správný model pro danou úlohu

Pokud hledáte příběhy, básně, vtipy nebo jiné nápadité odpovědi, použijte „kreativnější“ režim Bing Chatu.

Pokud však hledáte pouze fakta, použijte režim „přesnější“. Podle Jennifer Marsman tak získáte stručné a na faktech založené odpovědi. „Vyvážený“ režim je výchozí a funguje dobře pro většinu scénářů, dodala.

3.     Kontrolujte fakta

Bing kombinuje výkonné modely umělé inteligence se svým obrovským indexem vyhledávání tak, aby výsledky byly aktuální a hojně užívané. Jednou z nevýhod generativních modelů umělé inteligence však je, že mohou občas generovat věrohodně znějící odpovědi, které jsou ve skutečnosti chybné. Zde je několik tipů, které vám pomohou zajistit, aby rozumně znějící výstupy byly skutečně pravdivé:

  • Používejte „přesnější“ styl konverzace v aplikaci Bing Chat. Tento model má tendenci lépe zakládat své odpovědi na zdrojovém materiálu z webu.
  • Pečlivě si přečtěte odkazy. Do citací můžete kliknout a ověřit si, zda model správně interpretoval text.
  • Řekněte modelu, aby shrnul konkrétní informace, místo aby pokládal otevřené otázky. Například místo otázky „co je to obecná teorie relativity“ můžete formulovat výzvu jako „shrňte klíčové pojmy obecné teorie relativity v jednom odstavci“. To může pomoci nasměrovat model tak, aby generoval přesnější a relevantnější odpovědi, uvedla Marsman.

4.     Přizpůsobte výsledky různým úhlům pohledu

Lepší odpovědi od chatbota získáte tak, že mu řeknete, jak chcete, aby odpovědi poskytoval. Pokud například chcete jednoduché vysvětlení kvantové mechaniky, můžete požádat Bing poháněný umělou inteligencí, aby „mi to vysvětlil, jako bych byl v osmé třídě“. Pokud jste ale zběhlí v žargonu a hloubce tématu, můžete ji požádat, aby se chovala jako vysokoškolský profesor nebo technický školitel. Tímto způsobem můžete hlas a úroveň porozumění Bing Chatu přizpůsobit svým potřebám.

 

Různé variace na stejné zadání

5.     Když chcete změnit konverzaci, použijte tlačítko „Nové téma“.  

Pokud chcete v Bing Chatu klást další otázky na stejné téma, je nejlepší pokračovat v aktuální konverzaci. Když chcete změnit téma, stiskněte tlačítko „Nové téma“. Model tak začíná s čistým štítem – nebude zmatený a nebude slučovat nesouvisející témata.

6.     Můžete určit délku

Chcete stručnou odpověď, nebo dlouhé povídání? Můžete modelu určit délku – například dvě věty nebo dva odstavce. A pokud chatbot skončí dříve, než budete spokojeni, můžete ho vždy vyzvat, aby „pokračoval“.

7.     Nezapomeňte na formátování

Aplikace Bing s umělou inteligencí dokáže prezentovat data a informace z různých zdrojů na webu a různými způsoby. Například tabulky mohou uživatelům pomoci zobrazit informace v přehlednějším strukturovaném formátu. Podobně diagramy a vývojové diagramy mohou uživatelům pomoci vizualizovat složitá data, což usnadní jejich pochopení a interpretaci.

Bing s využitím umělé inteligence dokáže prezentovat data a informace z různých zdrojů a různými způsoby. Obrázek se svolením společnosti Microsoft.

8.     Využijte svého kopilota pro psaní lepšího kódu

Nezapomeňte, že model je vyškolen v mnoha programovacích jazycích, takže jednoduchý dotaz na provedení kódovacího úkolu může vést k použití libovolného počtu programovacích jazyků. Zadejte tedy požadovaný programovací jazyk. Měli byste také uvést veškeré další relevantní kontextové informace, jako jsou knihovny, rozhraní API nebo frameworky, které používáte. Můžete také uvést kontext z již napsaného kódu, například „vstup uživatele je uložen v proměnné s názvem x“.

Nezapomeňte svůj kód vždy spustit a otestovat!

9.     Pokud se vám to napoprvé nepodaří, zaúkolujte jej znovu

Je důležité si uvědomit, že design promptů pro umělou inteligenci není exaktní věda a klíčové je opakování. Zábavné na promptech je to, že můžete vyzkoušet více přístupů a zjistit, co funguje nejlépe. Nebojte se experimentovat s různými délkami, tóny a styly. Pokud počáteční výsledky nejsou takové, jaké byste chtěli, zkuste výzvu upravit a spustit ji znovu. S praxí se vám podaří získat uspokojivé výsledky mnohem dříve.


Zaujala vás schopnost AI ušetřit čas a rozšířit možnosti vašich kolegů? Rádi byste efektivně a řízeně začali používat nástroje jako Microsoft Copilot pro Microsoft 365? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s výběrem vhodných nástrojů, adopcí i efektivním licencováním. Začněte třeba tlačítkem Poptávka.


Další tipy a inspirace:

Více o promptech: Prompts for communicators using the new AI-powered Bing

Zkuste jednoduché prompty v Bing Chatu: Make a meal, plan a vacation, prepare for a new pet and more (microsoft.com)

Úvod do AI: ExplAIning AI: The fundamentals and the frontiers

Všechny obrázky byly vytvořeny pomocí Bing Image Creator přímo z Bing Chatu. Image courtesy of Microsoft.

 

Vytvořeno na základě článku Jake Siegela The art of the prompt: How to get the best out of generative AI


 

Kategorie

Reference

Poptávka