Mohlo by se zdát, že pojem evropské bezpečnostní směrnice NIS2 je dnes jedním z hlavních témat podniků a institucí napříč Evropou. Z vlastní zkušenosti ve firmách ale můžeme potvrdit nedávný průzkum poradenské skupiny Moore Czech Republic. Nová legislativa se dotkne tisíců společností v České republice v různých odvětvích, povědomí o ní je ale stále velmi malé.

Nová směrnice má u nás vstoupit v platnost již v polovině roku 2025. Týká se vás také? Co vše obnáší? A jak se na ni včas a snadno připravit?

Projděte si nejdůležitější informace. Jak a proč vám s tím nejlépe pomohou nástroje Microsoft Security? Mnohé z nich již máte v rámci svého předplatného k dispozici. Pomůžeme vám je poznat, nastavit a používat tak, abyste vždy splňovali bezpečnostní legislativu.

Pokud ovšem nechcete dál číst, ale raději si chcete nechat vše vysvětlit přímo pro vaši firmu, neváhejte se nám rovnou ozvat.

Co je NIS2 a proč byste ji měli řešit

Nařízení NIS mají chránit kybernetické prostředí firem a organizací napříč celou Evropou. Ve skutečnosti to není žádné nové téma. Pod oficiálním názvem Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1148 ji Evropská unie přijala již v roce 2016 jako základ pro zajištění vysoké úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů napříč členskými státy. 

Současná směrnice NIS2 prohlubuje a rozšiřuje tento bezpečnostní rámec. Jaký bude mít dopad na české podniky a organizace? Nepropadejte panice. Jak uvádí NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost), Česká republika již má kvalitně zpracovaný zákon o kybernetické bezpečnosti a velká část změn prezentovaných v rámci NIS2 s ním jde ruku v ruce.

Platnost směrnice neznamená, že subjekty spadající do její působnosti musí ihned začít plnit všechny její nařízení. Stále máte čas konzultovat současný stav bezpečnosti vaší firmy a zavést potřebná opatření. Pomůžeme vám být v souladu s NIS2.

Cíl je jasný. Posílit kybernetickou bezpečnost a zvýšit odolnost v reakci na rostoucí počet kybernetických útoků. Ransomware, phishing a další sofistikované metody hackerů ohrožují kritickou infrastrukturu, firmy i veřejný sektor. Směrnice přináší zejména přísnější požadavky na řízení rizik, zabezpečení dat a hlášení bezpečnostních incidentů.

Důvody pro přijetí směrnice NIS2:

  • Kontinuita podnikání a zabezpečení dodavatelů – firmy, které nejsou v souladu s NIS2, mohou být vyloučeny z obchodních kontraktů se subjekty vyžadujícími přísnější bezpečnostní opatření.
  • Důvěra zákazníků a obchodních partnerů – nedostatečná ochrana dat může vést ke ztrátě reputace, poklesu konkurenceschopnosti a narušení obchodních vztahů.
  • Přehled nad vlastní IT bezpečností a odolnost proti hackerům – přijetí opatření NIS2 mají zlepšit a zjednodušit povinnosti hlášení incidentů a více posílit vaši schopnost bezpečnostního monitoringu, včasné detekce hrozeb i jejich řešení.
  • Dopady na provoz a finance – kybernetické incidenty mohou mít pro vaši firmu likvidační důsledky. Cílem zabezpečení je zabránit výpadkům IT systémů, ztrátě dat a vysokým výdajům na obnovení.
  • Právní a finanční sankce – firmy s povinností splnit požadavky NIS2 mohou bez zavedení potřebných opatření čelit vážnějším důsledkům, včetně vysokých pokut a právní odpovědnosti managementu.

Jak se připravit na NIS2 spolu s nástroji Microsoft Security

Postupujte systematicky po jednotlivých krocích od posouzení aktuální úrovně zabezpečení, přes zavedení potřebných opatření, jejich dodržování, vzdělávání zaměstnanců až po spolupráci s dalšími subjekty v rámci dodavatelského řetězce.

Jak na to?

1. Zjistěte, zda a nakolik se vás NIS2 týká

Projděte si kategorie organizací, které mají povinnost požadavky směrnice NIS2 splňovat. Jsou to zejména subjekty z oblasti kritické infrastruktury, dopravy, zdravotnictví, IT, financí a dalších strategických sektorů. Důležité pro vás je, jaké konkrétní podmínky se na vaši firmu vztahují, například hlášení bezpečnostních incidentů nebo přísnější opatření pro řízení rizik.

Pokud si nejste jisti, jasné odpovědi vám dá bezpečnostní audit.

2. Pusťte se do analýzy stávající úrovně vaší kybernetické bezpečnosti

Zde doporučujeme důkladně zmapovat vaši firemní IT infrastrukturu, identifikovat klíčová aktiva a posoudit aktuální úroveň zabezpečení. Zaměřte se zejména na ochranu citlivých dat, přístupové politiky, šifrování a správu uživatelských identit. Součástí tohoto procesu by mělo být také vyhodnocení stávajících bezpečnostních opatření ve vztahu k dalším normám, jako je GDPR. Zde můžete využít například řešení Microsoft Purview.

Pro komplexní IT bezpečnostní analýzu je vám k dispozici náš specializovaný tým pro Cloud and Security Consulting.

3. Přijměte opatření pro řízení kybernetických rizik

Máte analýzu, co dál? Krok za krokem se věnujte bezpečnostnímu managementu. Začněte s přísnějšími bezpečnostními standardy, například model Zero Trust pro zajištění ověřování všech přístupů k firemním datům a systémům. Dalšími klíčovými kroky jsou například implementace vícefaktorového ověřování (MFA) a posílení správy mobilních zařízení. Získejte kontrolu i nad dalšími zařízeními ve vlastnictví uživatelů, tzv. Shadow IT, z nichž mohou vstupovat do vašeho podnikového IT prostředí.

Rádi vám doporučíme vhodné nástroje z řad produktů Microsoft Security, zde je to například Microsoft Entra pro správu přístupů a multifaktorové ověření. Zeptejte se nás.

4. Zaměřte se na monitoring a rychlé reakce na incidenty

Klíčovým požadavkem NIS2 je schopnost vaší firmy monitorovat bezpečnostní incidenty v reálném čase a zajistit rychlou reakci. Nutné je zde zavedení řešení pro tzv. SIEM (Security Information and Event Management) a SOAR (Security Orchestration, Automation and Response). To vám umožní detekci podezřelých aktivit a automatizaci reakcí na bezpečnostní hrozby.

Takový pokročilý dohled nad bezpečnostními hrozbami, jejich analýzu a schopnost rychlých reakcí v souladu s NIS legislativou vám poskytne například Microsoft Sentinel. Projděte si jednotlivé nástroje z rodiny Microsoft Security. Rádi vám s nimi poradíme.

5. Posilte bezpečnost v dodavatelském řetězci

NIS2 rozšiřuje odpovědnost firem i na jejich dodavatelské vztahy. Měli byste mít proto prověřené i bezpečnostní nastavení svých klíčových partnerů. I oni musí splňovat požadavky směrnice. To zahrnuje pravidelné audity, bezpečnostní smlouvy a jasně definované požadavky na kybernetickou bezpečnost v rámci obchodních vztahů.

V tomto procesu vám může pomoci Microsoft Defender for Cloud, který chrání cloudovou infrastrukturu a pomáhá zajistit dodržování bezpečnostních standardů. Ptejte se nás, jak získat silnou kontrolu nad kybernetickou ochranou vaší dodavatelsko-obchodní spolupráce.

6. Vzdělávejte zaměstnance i management v kybernetické bezpečnosti

Důležitou součástí kybernetické bezpečnosti vaší firmy je, aby se ve vašem IT prostředí všichni chovali informovaně a zodpovědně. Školte zaměstnance i vedoucí pracovníky tak, aby dokázali rozpoznat kybernetické hrozby, bezpečně nakládat s daty, citlivými dokumenty a spolehlivě dodržovat bezpečnostní politiky.

Pomoci vám může také simulace phishingových útoků a testování reakcí zaměstnanců. Odhalíte tak slabá místa a posílíte firemní bezpečnostní kulturu. Máme na mysli nástroj Microsoft Attack Simulator, s nímž otestujete připravenost zaměstnanců a zvýšíte jejich povědomí o kybernetických hrozbách.

Projít si také můžete naši sérii online workshopů Microsoft Security, která vás provede klíčovými oblastmi zabezpečení a ochrany dat v prostředí Microsoft Azure a Microsoft 365. 

Ptejte se nás na bezpečnostní školení svého týmu.

7. Nezapomeňte na monitoring a hlášení bezpečnostních incidentů

Směrnice NIS2 také požaduje zajištění opatření ve smyslu zavedených procesů pro hlášení bezpečnostních incidentů. I zde si můžete ušetřit starosti s implementací těch správných opatření, nástrojů a s průběžným sledováním v souladu s regulacemi.

Nastavení a dohled nad plněním NIS2 může značně zatížit vaše IT oddělení, které se musí věnovat i dalším oblastem. Doporučujeme proto vzít si k ruce externí odborníky na kybernetickou bezpečnost. Projdeme s vámi i vašimi techniky vše potřebné. Pomůžeme vám s nasazením potřebných nástrojů, nastavením a monitoringem v souladu s NIS2. Kontaktujte nás.

Jak splnit podmínky NIS2 s Microsoft Security

Směrnice NIS2 klade důraz na komplexní kybernetickou bezpečnost, správu rizik a ochranu firemních dat. Technologie z řad produktů Microsoft Security vám poskytnou integrované nástroje pro prevenci, detekci i reakci na kybernetické hrozby. Projděte si ty nejdůležitější:

Microsoft Defender for Endpoint ochrání vaše firemní zařízení před kybernetickými útoky, jako je ransomware a malware, a umožňuje rychlou detekci a eliminaci hrozeb.

Microsoft Entra vám poskytne bezpečnou správu identit a přístupů, podporuje vícefaktorovou autentizaci (MFA) a omezuje neoprávněné přístupy do firemních systémů.

Microsoft Purview umožňuje efektivní klasifikaci a ochranu citlivých dat. Pomůže vám s dodržováním předpisů NIS2, GDPR a dalších.

Microsoft Priva vám pomůže spravovat rizika související s ochranou osobních údajů a usnadňuje řízení souhlasu a přístupu k citlivým informacím.

Microsoft Sentinel je moderní SIEM/SOAR řešení pro monitorování, detekci hrozeb a automatizaci reakce na bezpečnostní incidenty.

Microsoft Defender for Cloud ochrání vaši firemní cloudovou infrastrukturu. Umožňuje monitorování hrozeb v reálném čase a podporuje dodržování bezpečnostních politik.

Microsoft Intune vám pomůže spravovat firemní mobilní zařízení a aplikace, zajišťuje ochranu dat i na vzdálených zařízeních. Umožní vám také jejich vzdálené smazání v případě ztráty.

Microsoft Defender for Office 365 využijete pro ochranu e-mailové komunikace a spolupráce v Microsoft 365 před útoky, jako jsou phishing, malware a další.

Microsoft Attack Simulator za pomoci simulace útoků testuje připravenost vašich zaměstnanců a pomáhá zvyšovat povědomí o bezpečnostních hrozbách.

Microsoft Purview Compliance Manager zvládne monitoring dodržování regulačních požadavků, poskytne vám přehled o shodě s NIS2 nebo GDPR a navrhuje další vhodná bezpečnostní opatření.

Připravte se na NIS2 s Microsoft Security a s Konica Minolta IT Solutions Czech

Pro zajištění souladu s NIS2 budete potřebovat kombinovat různé nástroje a přizpůsobit je specifickým potřebám své organizace. Řada produktů a služeb Microsoft Security je komplexním řešením a poskytuje vše potřebné pro automatizaci bezpečnostních procesů, lepší správu rizik a efektivní ochranu firemních dat.

Rádi s vámi projdeme jednotlivé kroky a doporučíme, co je právě pro vás nejvhodnější. Využijte odborné služby našeho expertního bezpečnostního týmu pro implementaci uvedených nástrojů, nastavení, správu i monitoring. Zajistěte si s námi shodu s NIS2 i další legislativou a zároveň celkově posilte svou kybernetickou odolnost.

Zabezpečení vaší společnosti totiž není jen o splnění regulací, ale především o ochraně klíčových aktiv a dlouhodobé stabilitě ve všech oblastech podnikání. Rádi vás tím provedeme. Nenechte se zaskočit novou směrnicí a připravte se na NIS2 s námi.

Kategorie

Reference

Poptávka