The Automotive CRM is a sales tool for digital world, created hand in hand with car dealers. It is a software that covers all the specific needs of modern auto dealer’s sales process from lead nurturing to after sales care. Its focus is on full use of digital channels to attract more opportunities and create stronger customer relations. 

Learn more at www.automotivecrm.eu

 

General information

Customer care and understanding of their needs is a key factor for establishing long running mutually beneficial relationships. Sale of a vehicle is just a start of long path! Automotive CRM gives you all you need to have clear overview about your customers and helps you to take care of them and their vehicles.

More: automotivecrm.eu

 

 

Technical information

 

Automotive CRM is a powerful tool to drive your vehicle sales process and to manage your aftersales care. It includes state of the art marketing tools to approach your customer with targeted campaigns. The solution helps you with management and performance evaluation of your sales teams and dealerships with visually rich reporting.  Automotive CRM simply helps you to manage your business better!

More: automotivecrm.eu

Attract your customers

Attract more customers with personalized communication online and offline. Start your conversations where customers make their decisions.

  • Lead generation from various sources
  • Opportunity management
  • All customer data in one sales platform
  • Integrated communication tools
  • Sales pipeline tracking

Contact us

Vyplňte prosím všechna pole označená hvězdičkou!

We would like to stay in touch with you. Please tick the area(s) you are interested in:

Sem spadá například: ekonomické a účetní informační systémy, systémy pro skladové hospodářství, řízení výroby, vykazování práce, řízení obchodního týmu, řešení pro HR a personalistiku, zákaznický servis v terénu, kontaktní centra, event management, reporting v reálném čase, mobilní aplikace, partnerské portály, sdílení dokumentů ve firmě, emaily, chaty a videokonference a kancelářské balíčky a této oblasti se týkající bezplatné vzdělávání, novinky, informace o akcích a akční nabídky.

Sem spadá například: nadstavby řešení společnosti Microsoft určené zákazníkům na míru, tedy skladové hospodářství a ekonomika a účtování, kamerový monitoring vozidel a dílny, plánování kapacit servisu a pracovníků, mobilní aplikace, servisní historie, dealer management systém, řízení výroby, komunikace s dodavateli, řízení vztahu se zákazníky, obchodního týmu a poprodejního procesu a péče, reporting v reálném čase a kancelářské balíčky a této oblasti se týkající bezplatné vzdělávaní, novinky, informace o akcích a akční nabídky.

Sem spadá například: 3D tisk, kamerové systémy Mobotix, digitální pracoviště budoucnosti Workplace Hub a další, které Konica Minolta průběžně vyvíjí a zastřešuje.


I agree to the processing of my personal data for the purpose of sending marketing and commercial communications in the areas listed above.

We need the above consent to process personal data from you in connection with the European Union's General Data Protection Regulation (GDPR, effective from 25 May 2018) so that we can continue to be in contact with you via email and/or phone call for the area of interest.

Here you will find the full text of the consent of Konica Minolta IT Solutions Czech s.r.o., U Plynárny 1002/97, 101 00 Prague 10, ID No.: 25820826

Please be assured that we will not overwhelm you with many e-mails or phone calls. Thank you.

Contact us