Learning Management System for the modern digital workplace

The LMS365 (Learning Management System) solution focuses on managing employee education.

Join more than 4 million users, who access their education anytime and anywhere.

General information

The Microsoft ISV (independent software vendor) LMS365 is an award-winning employee training solution that enables your organization to provide training on the Microsoft 365 platform through SharePoint, Teams, or through a mobile application. It provides a familiar environment for your employees, partners, and customers. Integration into other applications is seamless thanks to the chosen technology.

With LMS365, you enter the familiar Office 365 environment (Microsoft 365). You enter your usual password and the platform already recognizes your profile, your position, and the training you have to complete.

 

 

LMS365 helps your company realize its potential quicker!

Create a learning experience, whether you’re working on a desktop, mobile device or within Microsoft Teams!

  • Engage students within the environment they use on a daily basis.
  • Decide and run LMS365 in minutes – no need to train students.
  • LMS365 is scalable to the needs of any large organization.
  • Allow employees to help each other to be more productive.
  • Leverage your existing Office 365-based processes (Microsoft 365).
  • Eliminate the need to install, integrate, and manage third-party Web services.
  • Use the existing capabilities of the Microsoft environment to customize the teaching and appearance of LMS365 exactly to your liking.

The LMS365 can be deployed and running in a matter of hours. Everything runs in the Microsoft Cloud environment.

Start training your employees today!

Contact us

Vyplňte prosím všechna pole označená hvězdičkou!

We would like to stay in touch with you. Please tick the area(s) you are interested in:

Sem spadá například: ekonomické a účetní informační systémy, systémy pro skladové hospodářství, řízení výroby, vykazování práce, řízení obchodního týmu, řešení pro HR a personalistiku, zákaznický servis v terénu, kontaktní centra, event management, reporting v reálném čase, mobilní aplikace, partnerské portály, sdílení dokumentů ve firmě, emaily, chaty a videokonference a kancelářské balíčky a této oblasti se týkající bezplatné vzdělávání, novinky, informace o akcích a akční nabídky.

Sem spadá například: nadstavby řešení společnosti Microsoft určené zákazníkům na míru, tedy skladové hospodářství a ekonomika a účtování, kamerový monitoring vozidel a dílny, plánování kapacit servisu a pracovníků, mobilní aplikace, servisní historie, dealer management systém, řízení výroby, komunikace s dodavateli, řízení vztahu se zákazníky, obchodního týmu a poprodejního procesu a péče, reporting v reálném čase a kancelářské balíčky a této oblasti se týkající bezplatné vzdělávaní, novinky, informace o akcích a akční nabídky.

Sem spadá například: 3D tisk, kamerové systémy Mobotix, digitální pracoviště budoucnosti Workplace Hub a další, které Konica Minolta průběžně vyvíjí a zastřešuje.


I agree to the processing of my personal data for the purpose of sending marketing and commercial communications in the areas listed above.

We need the above consent to process personal data from you in connection with the European Union's General Data Protection Regulation (GDPR, effective from 25 May 2018) so that we can continue to be in contact with you via email and/or phone call for the area of interest.

Here you will find the full text of the consent of Konica Minolta IT Solutions Czech s.r.o., U Plynárny 1002/97, 101 00 Prague 10, ID No.: 25820826

Please be assured that we will not overwhelm you with many e-mails or phone calls. Thank you.

Contact us