Analýza podnikových dat ze CRM, ERP i jiných zdrojů díky Power BI

/ Power BIPower Platform

Tento týden jsme se zabývali tím, jak vytvořit datový model, „naklikat“ aplikaci a následně nastavit business logiku daného řešení. Dnes si představíme poslední pilíř Power Platformy – nástroj Power BI.

Vizualizace dat díky Power BI

Power BI slouží k vizualizaci vašich obchodních dat z různých datových zdrojů. Umožňuje vytvářet komplexní reporty, díky kterým můžete dělat skutečně podložená manažerská rozhodnutí. Power BI také umožňují sledovat data produkována různými zařízeními, například výrobními stroji v reálném čase.


Chcete poznat možnosti Power Automate rychle a efektivně? Vyzkoušet si automatizovat vlastní procesy pod vedením zkušeného lektora? Nabízíme 6hodinový workshop “Power Automate in a Day”. Stačí kliknout na tlačítko „Mám zájem“ vpravo dole. Více o workshopu „Power Automate in a Day“.


Proč si vybrat PowerBI

  • Intuitivní a známé prostředí Microsoft 365 (dříve Office 365)
  • Jednoduchá tvorba reportů
  • Pokročilé možnosti modelování dat
  • Velké množství datových zdrojů (datové konektory)
  • Snadné sdílení a publikování mezi uživateli
  • Integrace s ostatními Microsoft produkty

Zařazení Power BI do Power Platform

Zatímco Power Apps a Power Automate jsou určeny k vytváření aplikací, sběru dat, automatizaci procesů či tvorby business logiky, Power BI je zacíleno na analýzu a reporting.

Úloha Power BI ve vzájemné synergii s ostatními nástroji Power Platformy je najít na základě posbíraných dat z nových aplikací, business logiky a procesů pomocí analýzy dat ta místa, která mohou být předmětem další optimalizace díky využití nástrojů Power Platform.

Power BI scheme

Power BI může pro analýzu také vycházet z již známých dat sesbíraných podnikovým ERP systémem. Díky tomu můžeme výsledky rychle reflektovat a pro jejich další vytěžení využít řešení sestavené z nástrojů Power Automate či Power Apps.

Detailněji k Power BI

Při tvorbě Power BI reportů není třeba stavět samostatný datový sklad. O vše se postarají konektory na různé typy uložiště dat. Díky Power BI a jeho nástroji Power Query lze informace z jednotlivých datových zdrojů transformovat do požadovaného formátu.

Obecně lze tvorbu Power BI dashboardu či reportu shrnout do těchto fází:
1. Připojení k datovým zdrojům

Definování jednotlivých připojení k datovým zdrojům, které obsahují data určená k analýze. Tohoto jsme schopni pomoci datových konektorů. Více o datových konektorech najdete v článku CDS a Power Platform.

Power BI datové zdroje

2. Datový model a jeho vybudování

Datový model představuje zejména jednotlivé tabulky dat a vazby mezi nimi. Datový model umí Power BI vygenerovat automaticky. Pokročilejší uživatelé mohou tento model dále rozšiřovat. Ukázku schématu datového modelu lze vidět na obrázku níže.

Power BI datový model

3. Tvorba vizualizace dat

Tato část probíhá v editoru, přičemž uživatel „vytahuje“ jednotlivé grafické komponenty a přiřazuje jim data, která mají zobrazovat.

4. Publikace provedené analýzy

Hotový report lze následně publikovat ve službě Power BI. V rámci pracovního prostoru mohou na analýze dat spolupracovat všichni uživatelé, třeba i přímo v Teams. Sestavy a řídící panely (reports, dashboards) je možno sdílet pro definované skupiny uživatelů.

 

Tímto článkem končí série věnovaná Power Platform, ve které jsme si představili jednotlivé nástroje této moderní cloudové platformy. Každý z těchto nástrojů dokáže být značným přínosem jak samostatně, tak ale zejména vzájemnou synergií, díky čemuž lze dosáhnout opravdu velkých výsledků v oblasti automatizace, business logiky, podnikových aplikací a řešení Business Inteligence.


Chcete poznat možnosti Power Automate rychle a efektivně? Vyzkoušet si automatizovat vlastní procesy pod vedením zkušeného lektora? Nabízíme 6hodinový workshop “Power Automate in a Day”. Stačí kliknout na tlačítko „Mám zájem“ vpravo dole. Více o workshopu „Power Automate in a Day“.


Zaregistrujte k odběru článků zde a další tipy vám budou chodit do vaší e-mailové schránky (samozřejmě jde odběr opět i jednoduše zrušit).

 

Roman Berger a Jan Hlavinka

kmits.cz/li

Kategorie

Reference

Poptávka